Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Długowieczność i wpływ diety na jakość życia /

Długowieczność i wpływ diety na jakość życia

Zdrowe odżywianie i odpowiednia dieta mają ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dbają o przedłużenie naszego życia. Niektórzy uważają, że właśnie w jedzeniu tkwi sekret długowieczności. Aktualnie dożycie stu lat zdaje się niemożliwe, a przynajmniej rzadko spotykane w społeczeństwie europejskim. Osoby dożywające takiego wieku stają się często sensacją medialną, a reporterzy skrzętnie zadają pytania o sekret długowieczności. A teraz zamknijmy oczy i zastanówmy się przez kilka sekund, co zrobilibyśmy wiedząc, że pisane nam jest wyjątkowo długie życie?

Jak dożyć „setki”?

Takie pytanie można zadać mieszkańcom Kaukazu. Zdawać by się mogło, że trudne warunki do życia, ziemia, którą ciężko uprawiać i niskie temperatury nie sprzyjają długowieczności. Nic bardziej mylnego. Badania ludności prowadzone na terenach azjatyckiej części Rosji pokazują, że kaukascy górale trzymają się świetnie. Niestraszne im złamania kości i osteoporoza – posiadają wręcz książkową zawartość minerałów w układzie kostnym nawet w starczym wieku.

Różnorodna dieta mieszkańców Kaukazu

Niektórzy wszystko tłumaczą dietą i nawykami, które zakorzenione są w tamtejszych ludziach od pokoleń. Przyzwyczajeni do ciężkiej pracy oraz trudnych warunków zdają się być zahartowani z dziada pradziada. Ich dieta składa się głównie z nabiału oraz roślin. Codzienne posiłki bogate są w kozie sery, które od blisko 10 tysięcy lat są produkowane z w pełni naturalnych składników, warzywa oraz owoce. Dodatkiem do tych smakołyków jest pasta adżika, którą sporządza się z czosnku, pomidorów i papryki. (Można dodać także marchewkę, jabłka raz cebulę). Mieszkańcy Kaukazu często pieczywo oraz mięso zastępują kaszą. Jeżeli jednak już sięgają po mięso, jest to baranina. I również w niej niektórzy dopatrują się sekretu długowieczności mieszkańców Kaukazu.

Zatem szaszłyki mogą sprawić, że będziemy żyli długo (i szczęśliwie)? Miejscowi kroją baraninę i nadziewają na szampury. Małe kawałki mięsa opiekają nad węglem drzewnym na mangalu (tamtejszym grillu, lub po prostu grill węglowy na szampury). Danie takie bogate jest w kwasy nienasycone. Zatem nie strońmy od „dobrych” tłuszczów!

Kaukaz we własnym domu?

W naszych realiach podobne zawartości tłuszczów nienasyconych zawiera mięso młodego jagnięcia. Warto też sięgnąć po ryby. By dobrze przygotować takie danie, należy piec je na grillu – tłuszcz wtedy spływa w dół. Nie zapominajmy jednak o zrównoważonej diecie – owoce i warzywa powinny stanowić porównywalny procent spożywanego przez nas mięsa.

Kaukaz jest istną skarbnicą. Postęp nauki nadal nie rozwikłał zagadki długowieczności mieszkańców tego regionu. Oprócz wyżej wymienionych aspektów, które są tylko przypuszczeniami, uczeni „cudownych mocy” dopatrują się w wodzie. Jej unikalny skład chemiczny może być więc jednym ze źródeł młodości mieszkańców Kaukazu.

Długowieczność na Okinawie

Krajem, w którym ludzie żyją dłużej jest także Japonia. I podobnie jak w przypadku Kaukazu, ich długowieczność ma związek ze specyficzną dietą oraz nietuzinkowym stylem życia. Odwiedzając mieszkańców Okinawy znajdziemy tego naoczne przykłady. Na tej pięknej i malowniczej wyspie znajdziemy miejscowość Ogimi, która zdecydowanie zawyża średnią długość życia Okinawy. Choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, udary,  nawet niektóre rodzaje nowotworów omijają tę krainę. Ale w czym tkwi sekret?

Dieta mieszkańców Okinawy

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości – za długowieczność mieszkańców Okinawy odpowiedzialna jest dieta bogata w cenne składniki odżywcze, takie jak antyoksydanty i flawonoidy. I są na to nieodparte dowody – dieta ta zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Posiłki bogate w warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, produkty o niskim indeksie glikemicznym, ograniczenie spożywania mięsa, przetworzonych produktów zbożowych i pełnotłuszczowych produktów mlecznych – to, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania naszego codziennego menu.

Na uwagę zasługuje także fakt, że między dietą z Okinawy zachodzą pewne podobieństwa do dwóch innych diet – śródziemnomorskiej oraz DASH. Łączy je mianowicie skutek ich stosowania – rzadsze ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych, o których była już mowa.

Jak żyć dłużej?

Oczywiście nie da się przenieść Kaukazu ani Okinawy na nasze rodzime realia, ale możemy choć namiastkę sekretu długowieczności wcielić w codzienne życie. Powinniśmy zadbać o to, by dieta, którą stosujemy, była urozmaicona, a każdego dnia nasz organizm otrzymał wiele różnych składników odżywczych. Różnorodność ma tutaj ogromne znaczenie! Co ważne – warto ograniczyć najadanie się do syta, a już na pewno nie można się przejadać.

Dzienna dawna co najmniej siedmiu rodzajów warzyw (goya, kapusta, cebula, marchew, papryka, czosnek, kiełki soi, hechima), nasiona roślin strączkowych, produkty sojowe, trzy razy w tygodniu ryby, glony, boniaty, uzupełnienie posiłków ryżem, ograniczenie spożywania mięsa do maksymalnie dwóch razy w tygodniu, ograniczenie spożycia cukru oraz soli – to podstawowe produkty oraz zasady, które warto wcielić do naszego codziennego menu i mieć na uwadze, podczas komponowania posiłków.  A co z kawą lub herbatą?

Zdecydowanie wygrywa herbata. Mieszkańcy Okinawy chętnie pijają herbatę san pin, czyli mieszkankę herbaty zielonej z kwiatami jaśminu.

Zagadka, która nigdy nie zostanie rozwiązana

Pewnie rozczaruje Was moje podsumowanie, ale nie ma jednoznacznej recepty na to, by zapewnić sobie długie życie. Może zatem pozostaje nam, zwykłym śmiertelnikom, stawiać na jakość a nie na ilość? I tego nam wszystkim życzę!

Nie zapominajmy jednak, że dieta ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz życia. Warto sięgać po produkty bogate w witaminy, składniki mineralne, błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz flawonoidy. Oczywiście nieodzownym elementem cieszenia się dobrym zdrowiem jest aktywność fizyczna, bo jak wiadomo – ruch to zdrowie!